Boisko do siatkówki. Wymiary to podstawa
Boisko do siatkówki. Wymiary to podstawa

Wymiary boiska do siatkówki

Boisko do siatkówki to prostokąt o wymiarze 9x18 m. Linie boczne mają 18 m, linie końcowe 9 m.

Boisko do siatkówki

Wokół boiska do siatkówki znajduje się tzw. strefa wolna. Wynosi ona od 3-5 m od linii bocznych oraz 3-8 m od linii końcowych. Na zawodach organizowanych przez FIVB strefa wolna boiska do siatkówki musi wynosić odpowiednio 5 i 8 m, czyli posiadać maksymalne wymiary.

Wymiary boiska do siatkówki

Oś środkowa i strefa ataku to kolejne ważne wymiary. Boisko do siatkówki posiada oś środkową, która dzieli je na dwie równe części, to właśnie na jej wysokości wisi siatka. W odległości 3 m z każdej strony osi środkowej znajduje się strefa ataku. Tam zwykle odbywają się najbardziej spektakularne akcje podczas gry (tzw. bloki).

Siatka do gry w siatkówkę powinna być umieszczona na wysokości 2,43 m dla mężczyzn, 2,24 m dla kobiet oraz odpowiednio niżej dla młodszych zawodników.

Piłka do siatkówki to rozmiar 5, o obwodzie od 65 do 67 cm i wadze do 280 g. Wykonana ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Podczas profesjonalnych zawodów piłka musi spełniać ściśle określony parametry, w tym m.in. obwód, ciśnienie, kolor.

Nawierzchnia boiska do siatkówki

Nawierzchnia boiska do siatkówki? Najlepszym wyborem będzie nawierzchnia hexagonalna, dająca najlepsze wyniki jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo gry.

Siatkówka to niezwykle emocjonująca gra. Posiada wielu fanów. Wiele osób gra w nią również amatorsko spotykające się na ogólnie dostępnych boiskach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl